Hrozí vám také podpojištění nemovitosti? Vím, jak na to!

Podpojištění nemovitosti je stav, kdy na nemovitost máte starou smlouvu a tím pádem není aktuální. Může tak dojít k tomu, že v případě rizika nebudete mít dostatek peněz na jejich zaplacení. Je potřeba ji průběžně inovovat.

CHCI ZJISTIT, JESTLI NEMÁM PODPOJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

Smlouva na majetkové pojištění

Podpojištění nemovitosti je vlastně situace, kdy je nemovitost pojištěna na nižší částku, než je její aktuální cena. Ceny nemovitostí stoupají a částky, za které jsou, bývají časem vyšší, takže se může stát, že nemovitost je podhodocena.

Možná si myslíte, že se vás to netýká, ale i vy byste si měli zkontrolovat svou smlouvu a aktuální stav ceny nemovitosti. Na ceny nemovitostí má vliv inflace i ceny materiálu a práce, při stavění nemovitosti. Trh nemovitostí je pohyblivý a ceny stále narůstají. Důležitá je také poptávka, která má rovněž vliv na cenu nemovitosti. Jestliže jste si koupili před pár lety byt za 3 000 000, dnes již může stát 2x tolik a proto je i cena pojištění dražší.

Při pojistné události by pojišťovna vyplatila celou škodu. Při některých pojistných událostech pojišťovna bere v potaz i zvýšenou cenu do několika procent, zpravidla 10 – 20% a částku navýší. Existuje také indexace pojistné částky. To znamená propočet, kdy se navyšuje pojistné krytí. Částka však nemusí být dostačující a indexace nemusí pokrýt celkovou částku, kterou je třeba zaplatit při pojistné události. Tomu se pak říká podpojištění nemovitosti, kde pak pojišťovna krátí pojistné plnění. To znamená, že nevyplatí všechno.

 

Podpojištění nemovitosti může ohrozit i vás

Může se vám i stát, že vám vyplatí i polovinu z pojistného krytí. Což vám nebude stačit, na to, abyste nahradili škodu a opravili svou nemovitost. Navíc, pokud máte hypotéku, může se situace zkomplikovat tím, že peníze půjdou bance a vy budete nemovitost opravovat postupně.

Jak se zbavit rizika a podpojištění nemovitosti? Najděte si pojistnou smlouvu na nemovitost a kontaktujte svého bankéře. Ten vám zkontroluje pojistnou smlouvu a nastaví vám nové částky, které budou odpovídat aktuální ceně nemovitosti. Ať už se vám stanou různé události, jako povodeň nebo jiné komplikace můžete si vybrat peníze a svůj domov spravit.

CHCI ZJISTIT, JESTLI NEMÁM PODPOJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

 

Jak pojišťovna uplatní podpojištění nemovitosti?

V roce 2015 jste koupili dům za 3.500.000 Kč. Nechali jste si ho i na tuto částku pojistit. Pokud by se v tu dobu stala nějaká pojistná událost, dejme tomu ve výši 2.500.000 Kč, tak by pojišťovna zaplatila všechno.

V roce 2022 má ale vaše nemovitost už hodnotu 5.000.000 Kč. Co když se stane pojistná událost teď? Máte pojištěno na 3.500.000 Kč. Tj. na 70% (3.500.000:5.000.000=0,7). Vzniklá škoda 2.500.000 Kč se tedy bude krátit, a pojišťovna z ní vyplatí pouze 70%. To je 1.750.000 Kč. Vy si pak na zbytek škody musíte vzít úvěr, nebo použijete peníze, které jste si odkládali na spořící účet.

Jak dopadne podpojištění nemovitosti
Jak dopadne podpojištění nemovitosti

CHCI ZJISTIT, JESTLI NEMÁM PODPOJIŠTĚNÍ NEMOVITOSTI

 

Hlídejte si své pojištění nemovitosti

Situace na trhu nemovitostí je stálá a ceny stoupají. Štěstí mají ti, kteří nakoupili již dříve, avšak může se stát, že i tak budete doplácet i když jste nakoupili již dříve. Vaše nemovitost je jistě pojištěna a to na určitou částku. Záleží však na vás, jestli si svou smlouvu hlídáte a sledujete ceny nemovitostí na trhu, které mohou zvýšit hodnotu i vaší nemovitosti a tak se stane, že je vaše nemovitost podpojištěna.

Každá nemovitost by měla být pojištěna dostatečně, proti živlům, povodni, vichřici, tornádu a dalším rizikům. Může se stát, že pojišťovna nevyplatí celou částku, ale kvůli podpojištění částku ještě více zkrátí. Což se vám může stát i při rekonstrukci, kdy chcete spravením bytu zvýšit také hodnotu nemovitosti.

Aktualizace pojištění by měla být v nejmenším rozsahu dva roky. Měli byste si pravidelně kontrolovat svou smlouvu a pravidelně ji obnovovat. Při navýšení ceny nemovitosti nemusí jít vždy jen o inflaci a zvyšování cen, ale také, když přistavujete třeba bazén, garáž pro další auto nebo opravujete střechu. Tím se její cena navyšuje a měli byste také jít navýšit svou smlouvu pokaždé, kdy děláte rekonstrukci nebo nějaké opravy, které navyšují její cenu.

Určitě však kontaktujte svou pojišťovnu pravidelně co dva roky, abyste předešli podpojištění nemovitosti při náhlé události, která by vás mohla zaskočit. Nikdy nevíte, co se může stát a pojištění slouží právě k tomu, abyste předešli případným rizikům. Je to lepší a bezpečnější pro vás i vaši nemovitost, budete se cítit chráněni a mít pohodlí. V případě, že se něco stane, nebudete zklamaní a opravíte si snadno a rychle váš domov s minimální ztrátou.