Spoření pro děti – krátkodobé i dlouhodobé možnosti, jak zajistit peníze

Stěží lze s narozením dítěte předpokládat výši školného či podmínky, za kterých bude vstupovat do samostatného života. Spoření za tímto účelem již od narození potomka je proto rozumnou záležitostí. Produktů určených ke spoření pro děti je opravdu velké množství, je proto důležité zachovat klidnou hlavu, nepodléhat nátlaku ze stran finančních institucí a vybrat vhodnou formu spoření pro dítě.

Velmi často se v nabídce setkáte s tzv. investičním životním pojištěním označeným nálepkou baby, junior či dětské. Ačkoliv je nám tento typ spoření často představován jako vhodný, jedná se spíše o marketingový tah snažící se zacílit na občany v oblasti financí méně znalé, které přiláká právě název obsahující označení pro dítě. Pro své ratolesti můžete rozhodně vybrat výhodnější produkt, než tento.

Při dlouhodobém spoření je třeba si uvědomit, že úspory budou zredukovány všemožnými poplatky a inflací. Není proto vhodné ukládat naspořené peníze na běžný účet, kde je spořící úrok nulový nebo prakticky zanedbatelný, reálná hodnota peněz se vám proto bude inflací neustále snižovat. Další variantou může být termínovaný vklad. Jedná se o produkt, který má vyšší spořící úrok než běžný účet, avšak k uloženým financím máte přístup pouze od dohodnutého termínu. V oblasti spoření pro děti to ale nemusí být až tak problematické, proto není od věci formu spoření skrze termínované vklady zvážit. Alternativou k termínovaným vkladům je spořící účet. Spořicí účet je vlastně totéž jako běžný účet, na němž se soustavně odehrává série termínovaných vkladů. Základním principem spořících účtů je omezení disponování s prostředky na účtu kompenzované relativně vysokým spořícím úrokem. Zejména v České republice se setkáváme s velmi rozšířenou nabídkou spořících účtů, klienti mají tedy možnost si vybrat ze širokého spektra spořících účtů.

Spoření pro děti do stavebního spoření

V minulých letech bylo velmi výhodným produktem také stavební spoření. Díky štědré státní podpoře se jednalo o jednu z nejvýhodnějších možností jak spořit. V současnosti jsou však patrné snahy státu o zrušení či omezení podpory, proto se stavební spoření doporučuje spíše klientů, kteří chtějí spořit přímo za účelem stavby, nachází se zde totiž riziko, že podpora bude redukována pouze pro potřeby staveb. Stavební spoření lze založit zdarma. Stačí si jen pohlídat aktuální nabídky. K tomu je ideální konzultace se specialistou ZDE.

Spoření pro děti na delší dobu

Pro ty, kteří chcete doopravdy pravidelně spořit delší dobu, je lepší variantou pravidelné odkládání do otevřených podílových fondů. Tam je riziko rozloženo do několika aktivit a peníze jsou zde lépe zhodnoceny. Neplatíte ani daně ze zhodnocených peněz.

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno