Co dělat, když muže trápí zvětšená prostata

Ne každý muž je ochotný si přiznat skutečnost, že zrovna jeho trápí zvětšená prostata, která je jedním z nejčastějších zdravotních problémů u mužů ve zralém věku. Vytváří překážku v průtoku moči, a je spojená s následnými poruchami močení. Zvětšenou prostatu spolu s příznaky, které lze poměrně dobře léčit, není dobré přehlížet, a smířit se s aktuálním stavem, jako s nevyhnutelnou součástí přicházejícího stáří. Včasné řešení totiž může předcházet eskalaci problému, který často končí až chirurgickým zákrokem.

Muži se u zvětšené prostaty často obávají, že může zvyšovat riziko vzniku rakoviny. Tak tomu však naštěstí není. Určitě ale není dobré tento zdravotní problém bagatelizovat a odkládat vyšetření a léčbu.

Ze zdravotní statistiky vyplývá, že častý stupeň příznaků z dolních močových cest má 60 % mužů ve věku 60 let a více. Ovšem závažným stupněm tohoto onemocnění trpí až 13 % mužů ve věku 40-49 let, a více než 28 % mužů ve věku nad 70 let.

Při neléčení bohužel dochází k zesílení stěny močového měchýře. Ten pak musí při močení překonávat stále větší odpor, a tím dochází k většímu tlaku v močovém měchýři. Nakonec bohužel hrozí selhání možnosti močení, protože močový měchýř již nedokáže překonat tak velký odpor způsobený zvětšenou prostatou. Tímto odkládáním léčby často dochází k rozvoji močové infekce a vzniku močových kamenů.

Jaké má zvětšená prostata nejčastější příznaky, a kdy je vhodné jít k lékaři?

Co se týče celkové prevence, tak tu je samozřejmě potřeba absolvovat pravidelně, a případné změny zdravotního stavu pak raději konzultovat se svým lékařem nebo specialistou. To je nejvhodnější začít řešit i při prvních příznacích. O jaké vlastně jde? Nejčastěji je to potřeba častého močení, a to i několikrát během dne. Při močení pak nastává jeho opožděný začátek, a průběh je doprovázený pocitem pálení nebo píchání. Také močení samotné probíhá se slabým proudem moči. Závěr domočování je po kapkách.
Také není zrovna příjemné časté nutkání k močení, a to i při přítomnosti jen malého množství moči v močovém měchýři. V některých pozdějších případech se pak dostavuje i nedobrovolný únik moči (inkontinence).

Co obsahuje léčba systémem Rezūm a jak funguje?

Metoda Rezūm aplikuje transuretální termální léčbu pomocí sterilní vodní páry. Přesně dávkovaný proud vodní páry zasahuje zvolené lokace v zasažené prostatické tkání, a účinně  redukuje podstatu zvětšené prostaty. Sterilní pára se aplikuje přibližně v devíti sekundových intervalech do takzvané přechodové zóny prostaty.

Umožňuje tak pacientům podstoupit zákrok opravdu rychle, ambulantně a pouze s využitím lokální anestezie. Zákrok je vhodný pro muže nad padesát let se zbytněním prostaty o velikosti 30 až 80 ml.

Jedná se o miniinvazivní zákrok, prováděný ambulantně, a to bez potřeby hospitalizace. Po tomto zákroku odchází pacient domů na rekonvalescenci. Během lékařského zákroku má pacient k dispozici inhalační anestézii, zabraňující nepříjemným pocitům během zákroku.

Velkou výhodou této moderní metody léčby prostaty je šetrnost k ošetřované tkáni, rychlá rekonvalescence a plné zachování erektilních funkcí.

Kdy můžete očekávat efekt léčby a jak se objednat?

Podle dlouhodobých výsledků studie Rezūm, představuje léčba pro zbytnělou prostatu pomocí vodní páry spolehlivou cestu ke znatelné a trvalé úlevě od příznaků hyperplázie prostaty. Následná rekonvalescence probíhá tři až pět dnů, a to v klidovém režimu. Do dvou týdnů od aplikace léčby přichází zlepšení příznaků, a návrat do předchozí kvality života.

Před nastoupením na léčbu je samozřejmě nezbytné kompletní vyšetření urologem. Ten posoudí míru potíží a vhodnost případného nasazení léčby. Celkový lékařský zákrok není hrazen z veřejného zdravotního pojištění. Z toho důvodu si náklady hradí pacient sám.

Vhodné termíny pro vyšetření a následnou léčbu si můžete jednoduše sjednat přes kontaktní formulář nebo telefonický kontakt poskytovatele léčby.

Zdroj informací: https://www.uroklinikum.cz/

SDÍLENÍ

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno