Už jste někdo zkoušel látkové pleny? Aneb trocha ekologie neuškodí

Látkové pleny byla jedna z variant, o které jsme také přemýšleli. Nejsem nijak ekologicky založený, ale je to jedna z alternativ, kdy se dají eliminovat odpadky z domácnosti. Zjišťoval jsem si i možnosti, jak je náročné jejich praní a žehlení. U moderních látkových plen se dokonce ani žehlit nemusí, takže se ušetří dost času a to platí i pro české látkové pleny. Nejen plenkový e-shop svojí kamennou prodejnu, kde si můžeme plenky i další zboží vyzkoušet, vyzvednout nebo přijít na různé kurzy, které pořádají nejen na plenky. Prodejna v Liberci je pro spoustu maminek z okolí častým cílem návštěv.

Látkové pleny a pár důvodů, proč je používat

Už jsem psal o ekologii. Nejde jen o to, kolik odpadu se takto běžně “vyprodukuje”, ale také o to, kolik materiálu a jaký materiál padne na výrobu jednorázových plen. Jasně, nějakou zátěž a spotřebu materiálu mají i látkové pleny, ale už dávno neplatí, že voda a prací prášky pro vyprání plen zbytečně zatěžují přírodu. Dokonce existují i specializované služby, kde zařídí vše potřebné.

Kolik je rozdíl mezi využíváním jednorázových plen a látkových plen? Používání látkových plen umožní znatelnou finanční úsporu. Sice je potřeba pro moderní látkové plenky na začátku zaplatit vyšší částku za pořizovací cenu, ale potom už náklady minimální, a to včetně nákladů na praní, zaplacený čas spojený s praním i amortizaci pračky. Nemluvě o možnosti pleny prodat v bazaru nebo využít pro další dítě. Podle finančního srovnání z webu látkovépleny.cz lze takto oproti nákupu jednorázových plen ušetřit klidně i polovinu celkových nákladů.

V neposlední řadě je zde i otázka zdravotního dopadu. Bavlněné pleny a vhodný prací prostředek jsou totiž pro dětskou pokožku mnohem citlivější a lepší, než jednorázové pleny, které neobsahují pouze papír, ale také absorpční gel a nepropustné vrstvy z chemických látek. Nemluvě o tom, že jsou pleny napuštěny voňavou esencí, která také může způsobit opruzeniny.

Nejen látkové pleny, ale i další eko-zboží v nabídce

Navíc v Bebo.cz mají v nabídce nosící bundy, kabáty a mikiny. K tomu si vyberete i další praktické doplňky k přebalování, nějaké to oblečení na nošení prcků, a hlavně je zde k zakoupení přírodní kosmetika a eko-drogerie, což je opravdu dobrý a praktický nápad, jak se zbavit té chemie z drogerií. Minimálně proti podráždění kůže u mimina a dětí se určitě něco vhodného najde.

Malé parádnice a maminky si pak při odchodu jistě ještě vyberou nějaké jantarové korálky, které se prodávají i na e-shopu. Tam samozřejmě najdete i veškerý další sortiment.

 

Zdroj obrázku: Designed by Freepik

SDÍLENÍ

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno