Taťkův tip: Svatováclavská koruna bez čekání v dlouhé řadě

Víte o tom, že je v centru Prahy k dispozici Svatováclavská koruna? Tedy přesněji její věrná kopie. Výroba vystavené repliky tohoto kulturního klenotu probíhala ručně a bylo postupováno přesně podle tradičních pracovních postupů, které dříve používali středověcí zlatníci. V mincovně tak máte k dispozici opravdový unikát. Svatováclavskou korunu si zde můžete nejen prohlédnout bez dlouhých front a čekání, ale za prohlídku ani nic neplatíte. Vstup je naprosto zdarma. Proč je tato replika vystavená pravě v mincovně? Protože Svatováclavskou korunu máme na každé korunové minci.

Zdroj ČNB

Svatováclavská koruna je nejstarší a nejvýznamnější součástí českých korunovačních klenotů a užívali ji všichni významní vladaři od 14 století. Právě ve 14 století jí nechal zhotovit sám Karel IV a na jeho přání nikdy nebyla majetkem následujících panovníků, kteří jí pouze užívali. Koruna totiž patřila celé zemi, a to prostřednictvím jejího nebeského patrona svatého Václava. Ke koruně se váže i temná pověst, že každý člověk, který nemá právo nosit korunu na hlavě, a přesto si jí nasadí, tak do roka zemře.

Svatováclavská koruna a výstava všech mincí z produkce mincovny

Návštěvníci zde navíc mají k dispozici zlatou a stříbrnou produkci Pražské mincovny, která postupně vznikala celých sedm let, a to od zahájení ražby. To už je dost mincí, které postupně vykupují nejen sběratelé, ale i různí drobní investoři. Některé mince ČNB mají totiž nejen vzpomínkový, ale hlavně investiční charakter, a jejich cena postupem času roste. Ano, čtete správně. Jednotlivé zhodnocení je závislé nejen na materiálu, ze kterého mince je, ale také na poptávce mezi sběrateli a na počtu ražených kusů.

Výběr z nabídky mincí je opravdu bohatý. Nemusíte ani utrácet velké peníze za investiční mince. V prodeji jsou i různé varianty k jednotlivým výročím, tématické kolekce a dokonce i mince s krtečkem.

Až pojedete do Prahy na výlet nebo na nákupy, zastavte se v Obecním domě a sami se přesvědčíte, jak dokonalá kopie Svatováclavské koruny je zde k vidění. Děti bude určitě zajímat i pověra, o které jsem psal na začátku článku. Mincovna má otevřeno od pondělí do pátku od 10:00 hodin do 19:00 hodin a v sobotu od 10:00 hodin do 18:00 hodin.

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno