Sekáč na Facebooku – výhody, nevýhody a jak předcházet rizikům

Jak se nenechat napálit a jak při prodeji zbytečně neutrácet za poštovné

Bazary, sekáč, burza, prostě prodej použitého oblečení pro mimina. To je náplň spousta www stránek i skupin na Facebooku. S tím jsou ale spojené i komplikace a nepříjemnosti, protože jednoduchá možnost zneužití falešných profilů nebo chování nespolehlivých prodejců i kupujících jsou zbytečné nepříjemnosti, které pak kazí radost z nákupů i prodeje ostatním. Takový sekáč / bazar na Facebooku, kde se jen řeší nezaslání a nepřevzetí zboží pak ostatní spíš odradí.

Sekáč na Facebooku není vždy jen o podvodech

Se Šárkou jsme nakupovali oblečení pro Valerii nové i použité. Spoustu oblečení jsme dostali i darem k narození Valerie. Dost velkou část oblečení ale máme z druhé ruky. Nešlo o klasický sekáč, ale o nabídky od kamarádů, přátel a jejich známých. Maminek, kterým už děcka z velikostí vyrostla a nechtějí je schovávat pro své další dítě, nebo už další dítě neplánují. Občas si ale Šárka koupí nebo něco prodá i přes Facebook nebo Bazoš. V obou případech ale dodržuje základní pravidla. Je to taková malá prevence, která se určitě hodí i vám. Pokud snad ve článku nenajdete vaše vlastní tipy a triky, jak se vyhnout komplikacím, přidejte informaci do komentářů pod článkem.

Sekáč nebo Bazar, vždy si hlídejte peníze

Ať už nakupujete nebo prodáváte, vždy hrozí riziko, že se na sekáči setkáte s nějakým nepoctivcem. Nemusí jít vždy o záměr. Někdy prostě mamině na mateřské nevyjdou peníze nebo musí zaplatit nějaké jiné, nečekané výdaje. Vím, že to vás nemusí zajímat, je to spíš poznámka, že první menší komplikace hned neznamená podvod a není třeba začít někomu vyhrožovat policií nebo zveřejněním odkazu na Facebook profil jako nespolehlivé osoby. Prostě se stane.

Jistě je výhodnější využít nějaký online sekáč přímo jako www stránky. Ať už bazoš.cz, Aukro.cz at. Tam jsou spolehlivý prodejci. Minimálně tedy už mají nějaké ty recenze. Pro spoustu z maminek je ale zbytečně komplikované čekat na autorizační kódy nebo prodávají / nakupují jen jednorázově.

Seznam pro bezpečný sekáč aneb na co si dávat pozor

Jak už jsem psal, nespoléhejte se, že jde vždy o pravé profily prodávajících. U některých profilů, kde je nastaveno soukromí si totiž ani nemůžete ověřit jeho historii (počet přátel, příspěvky atd.). Založení jakéhokoliv dalšího proflu, kde se pak někdo snaží okrádat ostatní je otázkou minut.

Když nakupujete

  • Není vždy dobré posílat peníze předem. Plně postačí třeba úhrada poplatku za dobírku. Prodávající má pak jistotu, že pokud někdo na poště nepřevezme balík ze sekáče, tak má aspoň zaplacené náklady na poštovné/doběrečné. Zbytek, tj. cenu za dodané oblečení pak zaplatíte na poště při převzetí
  • Uložte si screenshot nabízeného zboží, které kupujete, včetně popisu velikostí a stavu. Neuškodí si také uložit komunikace na Facebooku. Pak můžete doložit nesrovnalosti, pokud přijde jiné zboží nebo je něco poškozené.
  • V tomto případě určitě neplatí nárok na vrácení zboží do 14 dnů. To se vztahuje pouze na nákupy od podnikatelů, firem a z e-shopů.
  • Nechte si zaslat ofocený podací listek. Bude na něm nejen Vaše adresa dodání, ale také sledovací číslo zásilky. Jednoduše tak dohledáte, kde je teď balíček, který máte obdržet. Stačí se na ofocení dohodnout předem při nákupu / odeslání zálohy. Dnes už má foťák každý mobil a fotku lze zaslat přes e-mail nebo i chat na Facebooku.

Když prodáváte

  • Spustu času ušetříte, když k nabídce oblečení na sekáč, v rámci možnosti připojíte fotografie a velikosti oblečení. Klidně vedle přiložte nějaký metr, třeba z Ikea. Ušetříte si tak spousty zbytečných zpráv s dotazem na velikost.
  • Balíčky posílejte na dobírku nebo po úhradě na bankovní účet. Pokud druhá strana nechce zasílat peníze za zboží předem, nechte si aspoň zaplatit poplatek za dobírku.
Sledujte svůj sekáč balíček

Sledujte svůj sekáč balíčekV naprosté většině případů se posílají zásilky přes Českou poštu. Nezáleží, jestli posíláte / přijímáte balíček na dobírku nebo jako už zaplacený přímo do ruky. Pokaždé Česká pošta vystavuje potvrzení na podací lístek, kde je tzv. sledovací číslo. Přes Internet pak stačí sledovat kdy a kde byl balíček odeslán (ZDE je odkaz na sledování zásilky). Pak už vidíte jeho cestu k vám a třeba i nepovedené pokusy s doručením. Ano, to je ta situace, kdy u vás pošťačka zazvoní, napočítá do tří a pak rovnou do poštovní schránky háže hlášenku o nepovedeném doručení. Přesně tak jsme se jako malí bavili zvoněním na sousedy.

 

 

SDÍLENÍ

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno