Co je lepší? Pronájem bytu nebo hypotéka? Porovnali jsme plusy a mínusy

Řešíte vlastní bydlení a přemýšlíte, jestli bude lepší pronájem bytu nebo hypotéka? Tak se pojďte podívat na výhody i nevýhody jednotlivých řešení. Probereme i nejčastější omyly a mýty spojené s nájmem i hypotékou. Nechte si schválně spočítat hypotéku a získejte dopředu i potřebné informace o vašich možnostech vlastního bydlení. Má to totiž svůj podstatný důvod a jde o vaši budoucnost, kterou ovlivníte už teď. Levněji a efektivněji.

Vysmíváte se těm, kdo splácí hypotéku, protože vy jsme v pohodě v pronajatém bytě? Vypadá to jako opodstatněný důvod, ale jde jen o váš pohled na situaci. Tento pohled je bohužel ne vždy zcela správný. I kdyby ale byl, tak za několik let se tato situace obrátí a terčem posměchu se můžete stát vy.

Nejdříve je potřeba si ujasnit, že hypotéka není pro každého. Je to ale praktický způsob budování vlastního majetku. Už z logiky věci je jasné, že pokud budete platit nájem, který ve většině případů odpovídá výši splátky hypotéky, tak pouze platíte za službu. Co vám zůstane po 15 nebo 20 letech placení nájmu? Nic.

Chci zjistit moje možnosti na získání hypotéky

Pokud si platíte hypotéku, postupně se snižuje dluh, a roste váš podíl na ceně nemovitosti. Tím pádem máte za 15 nebo 20 let podstatnou část zaplacenou. Další výhodou jsou peníze, které díky daňovým odpisům dostáváte od státu. Samozřejmě při vhodně zvolené lokalitě roste úměrně i cena nemovitosti. V Nymburce se v roce 2009 dal koupit byt 3+kk s obytnou plochou 70m2 za cca 1.600.000 Kč. V současné době se stejný byt prodává v cenách od 2.300.000 Kč. Napadlo vás, že je to jen realitní bublina a že to časem “splaskne” a ceny půjdou rapidně dolů? To už se čeká více než 5 let a stále nic. Výhodou je právě blízkost Prahy a vysoké ceny nemovitostí v Praze. Lidé proto postupně kupují byty v okolí. Ideálně pokud je tam přímý spoj do Prahy, kam pak jezdí za prací.

Pronájem bytu nebo hypotéka? Myslete hlavně na budoucnost

Nejde tu jen o to, jak jste na tom finančně teď, a že si chcete užívat. To lze i tak. Podstata je v tom, že až se za 20 nebo 25 let podíváte na svou finanční situaci, bude podstatný rozdíl, pokud budete mít již v podstatě zaplacenou hypotéku a další náklady budou jen s placením energií a nákladem na život. Při placení nájmů vám za 20 let nezůstane nic, pokud si k placení nájmu nebudete pravidelně odkládat na důchod.

Když ale budete celý život jen platit nájem, bude jej muset platit i po celou zbývající dobu, a samozřejmě i v důchodu. Je mnohem pravděpodobnější, že cena nájmů poroste, než aby šla dolů. Poptávka po bydlení bude i nadále. Může se tedy stát, že ten, kdo si teď vzal hypotéku a postupně si přibral i další byt na pronájem, bude tím, komu pak budete platit nájemné a kdo bude spokojeně užívat svou rentu a důchod.

Hypotéka je dlouhodobý závazek, který vám ale následně přinese dlouhodobou úsporu a dokonce i výnos.

Pronájem bytu nebo hypotéka – nejčastější omyly

Omyl č. 1: V nájmu jsem svobodný člověk a nejsem ničím vázán – Opravdu? Vždyť i zde musíte každý měsíc platit nájemné, ať se děje co se děje. Nemáte na splácení nájmu? To ale vlastníka nemovitosti nezajímá. V čem je tedy rozdíl?

Omyl č. 2: S hypotékou jsem svázán s nemovitostí a nemůžu se stěhovat za prací. U mladých je to pochopitelné, pokud začínají svojí kariéru. Pokud se ale stěhujete někam za prací, i s hypotékou máte několik možností, které jsou spíše výhodou. Byt můžete pronajmou a z nájmu splácet hypotéku. Ze svého si pak na novém místě pronajmete byt. Až budete mít jistotu, že v nové práci zůstanete a vše vám vyhovuje, můžete řešit, co dál s vlastním bydlením. Buď původní byt prodáte a vyplatíte hypotéku, nebo pronajímáte dál a příjem z pronájmu navýší vaši bonitu. Díky tomu si můžete vzít další byt na hypotéku a ručíte původní i novou nemovitostí (první hypotéku lze vyplatit jedním úvěrem)

Omyl č.3: Na hypotéku musím mít 20% vlastních peněz – Nemusíte. Od října 2018 sice platí doporučení ČNB, že musí klienti vložit aspoň 10%, nejlépe 20% ze svého. Ještě stále je zde ale možnost, jak díky bankovním úvěrům získat peníze na 100% kupní ceny a dokonce i na daň z nabytí nemovité věci. Jak na to vám ale v bance neporadí. Právě proto je výhodnější a levnější varianta, když využijete služby, které poskytuje externí hypoteční poradce. Získáte dopředu možné varianty řešení, očekávané náklady a samozřejmě i kompletní servis při zařizování úvěru.

Omyl č. 4: Když mám hypotéku, je nemovitost banky a já s ní nemohu nakládat – Není. Vlastníkem nemovitosti jste vy, přesněji osoby uvedené v nabývacím titulu (Kupní smlouva, darovací smlouva, dědictví atd.). Banka má na nemovitosti pouze zástavní právo. Nemovitost tak můžete kdykoliv prodat, z prodeje vyplatit banku a zbytek peněz vám zůstane. Ne vždy je ale vhodné řešení hned nemovitost prodávat.

Pronájem bytu nebo hypotéka – plusy a mínusy

Další náklady u hypotéky: U hypotéky je samozřejmě potřeba počítat se vstupním nákladem, kterým je daň z nabytí nemovitosti, dále pak náklady na opravu a údržbu nemovitosti. U bytů je to většinou fond oprav.

Nejistota nájmu: Nájemní smlouvy se sepisují na dobu určitou. Většinou jeden rok. Pokud vám pronajímatel nebude dál chtít byt pronajímat, máte smůlu a musíte si hledat jiné bydlení. To je samozřejmě spojeno s nákladem na stěhování, a složením dalších 2 kaucí na nový nájem, protože kauce z předchozího bytu se vrátí až po jeho opuštění a předání zpět nájemci. Pokud po vás bude potřeba něco opravit (vyjma běžného opotřebení), tak se to odečte z kauce.

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno