Proč je lepší využít prodej s realitním makléřem a nevyplatí se prodej bez realitky

Vyplatí se prodávat byt svépomocí bez realitky, nebo má smysl se svěřit do rukou realitnímu makléři? Jaké jsou výhody obou možností a jak úspěšně prodat byt?

Prodáváte nemovitost sami? Připravte se na časovou i finanční zátěž. Pokud se rozhodnete prodat byt tzv. bez realitky, tedy bez součinnosti odborníků, musíte se především připravit na časově náročný proces, který vás bude stát značné úsilí, ale také určité finance.

Co prodej obnáší? Na počátku je zapotřebí si připravit nezbytné dokumenty, jako je list vlastnictví nebo nabývací titul. Vystavení některých z nich je zpoplatněno. Například za list vlastnictví platíte 50 Kč za každou stránku.

Druhou značnou časovou a finanční investicí bude prezentace nemovitosti. Nemovitost je potřeba připravit (uklidit, provést drobné opravy), získat profesionální fotografie a sepsat inzerát. Ten musíte někam umístit. Oblíbené a hojně navštěvované servery vám inzerci zdarma obvykle nezveřejní. Ačkoli budete ochotni požadovanou sumu zaplatit, fyzické osoby bývají u provozovatelů často cenově znevýhodněny.

Kolik to vlastně bude stát je během prodeje prakticky tou nejdůležitější otázkou. A to nejen z pohledu toho, co vše zaplatíte, ale především ohledně toho, kolik ve výsledku vyděláte. Zcela klíčové je proto rozhodnutí ohledně kupní ceny. Jak na to?

Proč neprodávat bez realitky? Klíčové je rozhodování o ceně a jednání s lidmi

Většině prodávajících jsou vodítkem hlavně ostatní inzeráty na podobné nemovitosti. Tyto informace mohou sloužit jako pomůcka, nicméně je potřeba si uvědomit, že v inzerci je cena nadhodnocená a za požadovanou částku se tak většina nemovitostí jednoduše nakonec neprodá. Proto má smysl poptávanou kupní cenu o cca 20 % snížit.

Druhou zásadní chybou je podhodnocení ceny. Některé prodávající k tomuto kroku vede jednoduše obava, že se jejich nemovitosti neprodá včas. Jiní se však nechají přesvědčit argumentačně schopným kupujícím, že by měli zlevnit.

Jednání s lidmi je prakticky samostatnou kapitolou. S jednotlivými kupujícími vás nevyhnutelně čeká písemná i telefonická komunikace, ale také osobní prohlídky.

Nezapomeňte, že hledáte nejen takového kupujícího, který má o vaši nemovitost zájem, ale i někoho, kdo je seriózní. Je potřeba prověřit majetkové poměry člověka, s nímž jednáte. Zjistíte tak, jestli se nenachází třeba v exekuci. Je navíc pravděpodobné, že se nevyhnete ani různým tipařům, spekulantům a dalším lidem obdobného ražení.

V čem pomůže realitní makléř

Zkušený realitní makléř vás dokáže všech výše popsaných rizik ušetřit. Je schopen vhodně ocenit příslušnou nemovitost, zvolit správné komunikační kanály pro její prezentaci, ale využít i vlastních zkušeností a již připravené databáze kupujících.

Nikdy se nenechá strhnout ukvapeným snižováním ceny na úkor rychlosti prodeje a zvládne maximalizovat zisk. Umí k tomu využít nejen během celé kariéry nabyté prodejní dovednosti, ale především efektivní nástroje, jako je online aukce.

Realitní makléř vás také provede veškerými právními úskalími prodeje nemovitosti. V průběhu prodeje se mohou objevit některé právní vady jako například chybné zaměření staveb. Řada prodávajících se rovněž neorientuje v daňové problematice. Odborník na reality vám vysvětlí, co vše musíte zaplatit, případně vám pomůže podat daňové přiznání.

Standardní součástí služeb realitních kanceláří bývá i vypracování rezervační smlouvy, která vám zajistí, že si vybraný zájemce na poslední chvíli svou volbu nerozmyslí.

Vyplatí se prodávat s realitní kanceláří?

Na první pohled se může využití služeb realitní kanceláře nevyplatit. Makléř pochopitelně nepracuje zdarma.

Realitní kancelář si za svou práci naúčtuje provizi. Jak už ale bylo řečeno, na druhé straně se řada nákladů efektivně sníží. Velmi drahé jsou pro běžného člověka například právní služby. V prodeji nemovitosti však jde o vysoké částky, proto se tento aspekt nevyplatí podcenit. Rozhodně je nutné vyvarovat se například stahování kupní smlouvy z internetu.

Přeneseně vzato, také čas znamená peníze. Konkrétně se jedná o váš čas. Nikdy si nemůžete být jisti, jak dlouho bude prodej trvat a kolik času mu budete muset věnovat. Jen s velkým štěstím se nemovitosti prodávají prvnímu zájemci, který se objeví. Díky makléři se této časové zátěži vystavit nemusíte.

Dobrý makléř se postará o to, že vyděláte vy i on. Po odečtení provize budete i tak, zjednodušeně řečeno, stále „v plusu“.

Získejte co nejvíce peněz z prodeje Vaší nemovitosti. K tomu vám pomůže kompletní servis od www.realityno.cz