Co je to Preeklampsie a jak léčit Preeklampsii v těhotenství

Příznaky a léčba PreeklampsieHlavním příznakem preeklampsie v těhotenství je zvýšený krevní tlak, který má za následek i další příznaky od bolestí hlavy po vliv na vývoj dítěte. Jak si poradit? Určitě choďte na pravidelné prohlídky a bavte se o tom s lékaři. Preeklamsie se týká asi 8-10% těhotných maminek a to, že máte vyšší tlak, ještě neznamená, že je to preeklampsie. K tomu je potřeba hned několik příznaků.

Příznaky preeklampsie v těhotenství

 • vysoký krevní tlak – krevní tlak při opakovaném měření v klidu, bývá vyšší než 140/90. Může i kolísat podle situace
 • mdloby, nevolnost, zvracení – To jsou ale obecně stavy, kdy budete kontaktovat svého doktora. Žádný hledání domácí léčby atd. Prostě mu zavolejte a pojedete na kontrolu.
 • otoky – to pozorujete zejména na kotnících, v obličeji a na rukou na prstech a zápěstí, takže prstýnky radši hned dolů
 • zvýšené množství bílkovin v moči – toto měření provádí při kontrolním pozorování v nemocnici. Stav se měří podle středního proudu moči nebo se sbírá moč po dobu 24 hodin.
 • nepřiměřeně velké přírůstky na váze –Jde o situaci, kdy třeba do měsíce příberete 3kg. Pokud se ale od rána do večera něčím cpete, tak to ale nesvádějte na příznaky preeklamsie.
 • silné bolest hlavy – bolest hlavy ale hned neznamená preeklamsii
 • poruchy zraku – zlobí Vás rozostřené vidění nebo chvilkové ztráty zraku? Také citlivost na světlo je příznakem nemoci

Těhotné ženy většinou při preeklampsii nepociťují žádné její příznaky. Na toto onemocnění se většinou přijde na preventivní prohlídce, kdy se automaticky měří tlak a testuje stav bílkovin v moči. Kdo chce mít ale jistotu, sleduje preventivně svůj krevní tlak také mezi prohlídkami.

Nám se u prevence preeklampsie osvědčil jednoduchý měřič tlaku krve pro domácnost. Prodávají se běžně v elektro obchodech i na webu. Šárka si měřila pravidelně krevní tlak v časových intervalech a výsledky si zapisovala. Před každým měřením si lehla na 5 minut na gauč.

TIP, JAK MĚŘIT KREVNÍ TLAK NAJDETE ZDE

Pro stanovení diagnózy preeklampsie je nutné splnění dvou podmínek – opakované naměření vysokého krevního tlaku a přítomnost bílkovin v moči. Doplňkově je prováděn rozbor krve pro zjištění funkce ledvin a jater.

Možné komplikace u preeklampsie

 • nedostatečné zásobená placenta – preeklampsie může způsobit hlavně špatné zásobení placenty krví, dítě tak dostane méně kyslíku a potřebných živin. To může způsobit zpomalení růstu, nízkou porodní váhu, předčasný porodu nebo až k úmrtí plodu v děloze
 • předčasné odloučení placenty – preeklampsie zvyšuje riziko předčasného odloučení placenty od děložní stěny. Tento stav může vyvolat silné krvácení, které ohrožuje na životě matku i dítě,
 • eklampsie – nejzávažnější komplikace při nedostatečném okysličení mozku. To vede až ke křečím a bezvědomí. Horší stav může způsobit trvalé poškození orgánů (mozek, játra, ledviny) a opět oba ohrožuje na životě.
 • HELLP syndrom u preeklampsie – zde dochází k rozpadu červených krvinek a snížení množství krevních destiček, stav je opět nebezpečný pro oba. Pozná se podle opravdu silné bolesti hlavy a nevolností, také se projevuje bolestí na pravé straně pod žebry

Jak se léčí preeklapsie

Preeklampsie je dost vážný stav a budoucí matka i dítě mají být pod dohledem. Většinou je řešením předčasný porod císařským porodem. Když ale není plod dostatečně dozrálý, aplikují se matce léky na snížení tlaku a také magnézium sulfát jako prevence proti křečím. Pro rychlejší vývoj plic dítěte mohou být matce aplikovány kortikosteroidy. Při preeklampsii je trvale sledován stav matky i stav dítěte. Hlavně ultrazvukové vyšetření kontrolují průtoky pupečníkem, biometrii dítěte a stav plodové vody. Samozřejmostí je monitoring srdečních ozev u dítěte.

TIP, JAK MĚŘIT KREVNÍ TLAK NAJDETE ZDE

 

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno