Přihodil se vám pracovní úraz? Zjistěte, kdy žádat odškodnění ztížení společenského uplatnění

V případě pracovního úrazu může poškozený zaměstnanec kromě jiného žádat také odškodnění ztížení společenského uplatnění. Zjistěte, o jakou náhradu se jedná a kdy je možné ji uplatnit.

Co znamená ztížení společenského uplatnění?

Za ztížené společenské uplatnění je v rámci odškodnění pracovních úrazů rozuměn trvalý nepříznivý vliv poškození zdraví pracovním úrazem. A také vliv trvalých následků a psychosociálních dopadů, které nějak omezují nebo mění společenské uplatnění poškozeného zaměstnance v životě.

Zejména je tím myšleno zhoršené uspokojování životních, pracovních, vzdělávacích a sociálních potřeb.

Velmi zjednodušeně bychom mohli říct, že ztížení společenského uplatnění symbolizuje odškodnění trvalých zdravotních následků pracovního úrazu. A rovněž platí, že ve většině případů se jedná o vyšší odškodnění než u bolestného.

Ztížení společenského uplatnění se hodnotí po roce

Pro hodnocení ztížení společenského uplatnění je obvykle potřeba počkat alespoň rok od pracovního úrazu, kdy došlo k poškození zdraví pracovním úrazem. Zároveň musí být zřejmé, že se jedná o trvalé poškození zdraví a že díky dalšímu léčení nebo rehabilitacím nedojde k podstatnému zlepšení zdravotního stavu poškozeného zaměstnance.

Jak se postupuje při výpočtu?

Samotný výpočet bodového hodnocení ztížení společenského uplatnění má na starost ošetřující lékař poškozeného zaměstnance. Pracuje přitom se speciálním formulářem pojišťovny zaměstnavatele.

Běžně se lze bohužel setkat s tím, že dojde k nesprávnému bodovému výpočtu ze strany ošetřujícího lékaře. Vždy proto doporučujeme obrátit se na specializovanou advokátní kancelář, v rámci jejichž služeb dojde k výpočtu bodového hodnocení i odborným znalcem. Tak budete mít vždy jistotu, že je výpočet správný a že obdržíte odškodnění, na které máte nárok.

Více informací o odškodnění pracovních úrazů najdete na www.odskodnenizapracovniuraz.cz.

SDÍLENÍ

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno