Odhad ceny nemovitosti online může být nepřesný. Jak získat přesnější informaci o ceně?

Láká vás využít odhad ceny nemovitosti online, kdy budete skoro za pár minut znát výsledek? Ovšem takový odhad ceny bytu či domu může být značně nepřesný. Pro vytvoření odpovídající odhadní ceny je totiž zapotřebí znát poměrně velké množství faktorů. Vytvořit takový závěr přes internet je tak velmi komplikované. Mnohem lepší variantou je místní šetření se zvážením všech důležitých proměnných.

Proč odhad ceny nemovitosti online neodpovídá realitě?

Máte pocit, že si nemůžete nechat ujít lákavou nabídku na vytvoření online odhadu ceny nemovitosti zdarma od určitého realitního makléře či kanceláře? Ve většině případů však počítejte se skutečně hrubým a nepřesným odhadem. Jakmile však předáte svůj kontakt za účelem získání odhadu, může vás následně realitní makléř poprosit o doplnění dalších důležitých informací. Pokud se dohodnete na spolupráci, zpravidla získáte i řádně zpracovaný odhad nemovitosti se všemi důležitými faktory.

Když ale s makléřem nedořešíte detailnější informace, včetně prohlídky nemovitosti, a uvěříte pouze odhadu na dálku, tak se klidně může stát, že svou nemovitost prodáte zbytečně pod cenou. Ztráta se může vyšplhat až do řádu statisíců korun, takže je skutečně důležité věnovat pozornost řádnému a správně zpracovanému odhadu ceny nemovitosti.

Co ovlivňuje odhad ceny nemovitosti?

Pro jasný přehled o tom, že odhad ceny rozhodně není jenom porovnání s podobnými inzeráty na internetu, se podívejte, jaké faktory hrají roli. Na základě jejich kombinace dochází k výpočtu odpovídající ceny za nemovitost.

  • Lokalita
  • Typ a velikost nemovitosti
  • Stáří a technický stav
  • Kvalita vnitřního vybavení

Největší rozdíly v odhadu dělá hlavně lokalita. Pokud budete mít například dva velmi podobné byty, ale jeden bude v Praze a druhý v jiném městě, připravte se na značný rozdíl v odhadních cenách. Na výši odhadní ceny příznivě působí blízkost občanské vybavenosti, klidné okolí s dostatkem upravené zeleně a dostupnost městské hromadné dopravy. Naopak továrny, dílny a podobné objekty, které mohou znamenat znečištění a hluk, dokážou zahýbat s cenou směrem dolů.

Jakou platnost má odhad ceny?

Když si necháte zpracovat odhad ceny nemovitosti má platnost 3 až 6 měsíců od vyhotovení. Záleží na účelu zpracování a typu nemovitosti. Pokud dojde k určité změně v nemovitosti samotné či blízkém okolí, mohl by být nový odhad rozdílný v porovnání s předchozím. Specifickou situací je například chvíle, kdy si banka bude chtít ověřit hodnotu nemovitosti vlastním odhadcem, takže předložený předem zpracovaný odhad stačit nebude.

Získejte odhad tržní ceny nemovitosti a představu o množství zájemců

Pokud to s prodejem myslíte vážně a chcete si udělat naprosto jasnou představu o tom, kolik můžete dostat za svou nemovitost, nechte si zpracovat řádný odhad ceny. V Realityno.cz získáte odhadní cenu určenou na základě mnoha různých faktorů s cílem co možná nejpřesnějšího výsledku. Nejde o jednoduché číslo z tabulky nebo snad dokonce porovnání s podobnými inzeráty, jako se občas stává u online odhadů. V tomto případě má výsledná informace podklad v klasickém místním šetření. Zároveň se však nemusíte bát, že si za přesnost připlatíte. Odhad ceny nemovitosti zdarma totiž platí pro všechny, kteří projeví zájem o služby realitní kanceláře.

Aby toho nebylo málo, získáte kromě odhadu ceny také představu o tom, kolik zájemců může oslovit právě váš byt či dům. Díky porovnání s rozsáhlou databází klidně můžete zjistit, že je skutečně velký počet lidí, kteří hledají něco podobného. Potom by neměl být problém vyřešit celý prodej včetně všech potřebných formalit v krátkém čase.

Existuje více druhů cen

Věděli jste, že u nemovitosti se můžete setkat hned s několika různými cenami? Jde o to, pro jaký účel je odhad zpracován. Pro účely prodeje nemovitosti se zajímejte o cenu tržní. Ta může být v některých situacích vyšší v porovnání se základní odhadní cenou. Naopak při malé poptávce v nepříliš lákavé lokalitě se běžně stává, že tržní cena je poměrně nízko. Kupodivu tržní cena nemusí být stejná s tím, za co byt či dům koupíte nebo prodáte. Konečná kupní cena totiž může být ovlivněna dohodou či smlouváním.

Pokud potřebujete koupi nemovitosti financovat hypotečním úvěrem, banka bude zjišťovat cenu obvyklou. To je hodnota nemovitosti pro účely zajištění. Vzhledem k výkyvům na trhu a při velké poptávce se může stát, že bude cena obvyklá nižší v porovnání s tržní cenou, za kterou se byt či dům aktuálně prodává. V takovém případě musíte sáhnout hlouběji do vlastních úspor pro dostatek vlastních zdrojů k financování koupě nemovitosti.

Další specifickou kategorií je odhad ceny nemovitosti pro dědické řízení. Na základě tohoto posudku určuje notář hodnotu dědictví. Může jít také o důležitý parametr pro vyplacení další dědiců. Při odborném posouzení hodnoty nemovitosti pro tyto účely se většinou dostanete do podobných hodnot jako v případě odhadů od banky pro účely hypotéky.

Proč je stanovení správné prodejní ceny nesmírně důležité?

Odhad nemovitosti vám pomůže dobře nastavit cenu, která bude uvedena v inzerátu o prodeji bytu či domu. Při správném postupu můžete nemovitost prodat za zajímavou cenu v přijatelné době. Naopak pokud se rozhodnete jít s cenou dolů, začne se vám ozývat mnoho lidí, kteří by rádi cenu ještě dále snížili. Zároveň u příliš vysoké ceny jistě nepřekvapí, že se bude ozývat málo zájemců, prodej může být zdlouhavý a následné udělení slevy nepůsobí příliš dobrým dojmem, protože se lidi budou ptát, co je špatně, když se nemovitost neprodala předtím za svou původní cenu.