Modrá velryba – falešné zprávy, ale i tak k zamyšlení

Jak ne/řešit přístup dětí na internet aneb ne/bezpečí na internetu

Co je to modrá velryba? Už několik dnů se v hlavním zpravodajství bulvárních televizí řeší “velké téma”. Televize Prima i Nova prostě odchytili na internetu jaké si informace, které si nijak neověřili (jako již několikrát), a hned je pustili do světa, aby informovali o zcela zásadním fenoménu zvaném Modrá velryba.

Modrá velryba pravidla nemá, přesto si s dětmi stanovte vlastní pravidla pro online svět

Co je to Modrá velryba? Hoax, nic víc

Modrá velryba je hoax, fake, výmysl. Prostě jen další překroucená, vymyšlená a nesmyslná informace, vypuštěná kýmsi mezi lidi. Určitě už jste na Facebooku na nějaké falešné zprávy narazili (radary ve svodidlech, přivolání policie zadáním PIN kreditní karty pozpátku atd.) Modrá velryba je dalším z nich, jen zpravodajské servery se pro větší senzaci přibarvili tím, že dali do spojitosti události, které nemají doloženou žádnou spojitost. Je jasné, že hra modrá velryba prostě neexistuje.

Modrá velryba neexistuje, ale je to prospěšné téma k zamyšlení

Proč? Protože se dotýká zásadního tématu dnešní doby, a tím je internetová bezpečnost a s tím spojená výchova dětí. Na internetu se pohybuji více než 16 let a vím, jak dokáže být výhodným i silným, ale zároveň i nebezpečným nástrojem.

Děti hned nedokážou rozeznat možná nebezpečí nebo zneužití informací. Snadno se tak mohou vystavit riziku nejen na zdraví, ale i na psychickém zdraví. Toto téma se doposud neřešilo zrovna ve velkém. Občas nějaké zprávy o zneužití fotografií dětí, které z nich vylákali jejich spolužáci přes falešné profily, Kyberšikana atd. Jsem proto zvědavý, jak modrá velryba přispěje k tomu, aby se toto řešilo společně s dětmi nejen na školách, ale hlavně i mezi rodiči a dětmi.

Modrá velryba pravidla nemá, přesto si s dětmi stanovte vlastní pravidla pro online svět

Při výchově dětí má podle mne největší efekt přirozená autorita. Tím, že na dítě někdo křičí, nebo ho snad i nesmyslně bije, si ale autoritu nevytvoří, to je pak jen pouhý strach, nic víc. Děti uvítají, když s nimi jednáte jako sobě rovným a postupně dané téma rozebíráte a bavíte se o různých situacích. Není třeba žádný nátlak nebo vyhrožování. Prostě jim musíte dostatečně vysvětlit, že určité věci se nejen na internetu nedělají a některé věci mohou být nebezpečné. Proto je tedy lepší si o nich popovídat a klidně se o nich doma poradit, i když se třeba stydí.

Nechci tady dávat moudra ostatním, je to prostě to, jak to vidím já a jak bych se zachoval a hlavně jak budu v budoucnu řešit situace s naší malou Valerií. Vím, že příkazy a zákazy nic neřeší. Pokud ale dítě dopředu ví, že nějaká ta omezení mají svůj důvod, je zde mnohem větší možnost, že si bude dávat doopravdy pozor a nenechá se strhnout partou třeba jen proto, že to dělají ostatní také.

Základní dětská pravidla bezpečí na internetu

Pro bezpečí na internetu stačí dodržet jen pár důležitých, ale přitom jednoduchých zásad. Zdroj: www.bezpecnyinternet.cz

 1. Bezpečnostní zámek na určitá slova v prohlížeči je základ. V českém i anglickém jazyce + ochrana 18+
 2. Co dáš na Internet, zůstane na Internetu
 3. Nedávej nikomu adresu ani telefon. Nevíš, kdo se skrývá za monitorem na druhé straně.
 4. Neposílej nikomu, koho neznáš, svou fotografii a už vůbec ne intimní. Svou intimní fotku neposílej ani kamarádovi nebo kamarádce – nikdy nevíš, co s ní může někdy udělat.
 5. Udržuj hesla na Facebook, k e-mailu atd. v tajnosti, nesděluj je ani blízkému kamarádovi.
 6. Nikdy neodpovídej na neslušné, hrubé nebo vulgární maily a vzkazy. Ignoruj je.
 7. Nevěř každé informaci, kterou na internetu získáš. Klidně si jí ověř u rodičů.
 8. Nedomlouvej si schůzku přes internet, aniž bys o tom řekl někomu jinému.
 9. Pokud narazíš na obrázek, video nebo e-mail, který tě šokuje, opusť webovou stránku.Svěř se dospělému, pokud tě stránky nebo něčí vzkazy uvedou do rozpaků, nebo tě dokonce vyděsí.
 10. Nedej šanci virům. Neotevírej přílohu zprávy, která přišla z neznámé adresy.
 11. Když se s někým nechceš bavit, nebav se.
Jaké jsou Vaše zkušenosti?

Samozřejmě uvítám i pohled odjinud, takže pokud máte nějaké vlastní zkušenosti s online výchovou, tak se podělte do diskuze pod tímto článkem. Nezapomeňte článek sdílet na Facebooku 🙂

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno