Jak zvládáte letní horko? Naše a vaše nápady na schlazení při horkých dnech

Když klimatizace není vhodné řešení

Letošní letní horko opět posunulo hranice teplotních rekordů nahoru a i když se teď na chvilku ochladilo, čeká nás další horký víkend. Jak jste to zvládali u vás doma? Podělte se v komentářích pod článkem o své zkušenosti a tipy, jak se v tom horku ochladit. Ostatní to jistě uvítají.

Jak jsme se pokoušeli zdolat letní horko

V našem panelákovém bytě sice máme v ložnici a obýváku klimatizaci. To ale není ideální řešení, pouštět na 19 měsíční dítě studený vzduch z klimatizace. Proto jsme porůznu řešili, jak ochladit místnosti nebo kam zajet před horkem v bytě. Základní seznam je níže a doufáme, že se přidáte s vlastní zkušeností.

  1. Procházky brzo ráno nebo v podvečer – Ještě, než začne sluníčko opravdu silně svítit a hřát, dá se v klidu zajít na procházku nebo na nákup do Jednoty nebo Penny, které máme kousek od nás.
  2. Prádlo na balkóně – Povlečení na postel perfektně zakryje okno a sluníčko tak svítí na povlečení na balkónové šňůře. Také necháváme zavřené okno na jih, protože se tak dovnitř nedostává teplý vzduch z rozpálené dlažby na balkóně.
  3. Bazén na balkóně nebo zahradě – Když ještě/už není tak ostré sluníčko, vyšplouchnout se v bazéně neuškodí. Je to příjemnější, než chodit do sprchy v koupelně
  4. Procházka v lese – Pěkně se schovat ve stínu v lese a sbírat šišky nebo klacíky. Občas se najdou i maliny nebo lesní jahody a to je pak procházka mnohem příjemnější
  5. Koupálko u jezera – u nás je ideální řešení zajet do Poděbrad. Je to 15 minut autem, parkování zdarma a vstup na pláž platíme jen za dospělé. Valča se pak vyřádí nejen ve vodě, ale i hrou s kameny, chozením na písku a couráním v trávě.
  6. Mokrý klobouček na hlavě vždycky ochrání a ochladí. Hlavně pravidelně namáčet
  7. Domácí zmrzlina nebo studený jogurt – Ovocná dřeň, kterou si připravíme do formičky v mrazáku nebo vychlazený jogurt přijdou vždycky vhod. Samozřejmě vše s mírou, by z toho pak nebylo nachlazení

Pitný režim a letní horko – čím více, tím lépe

Naší Valerii nějak nejedou čaje a limonády. Miluje ale čistou vodu a když panuje letní horko, tak jí do hrníčku na pití hodíme kostku ledu. Nijak zásadně to vodu neochladí a voda je pak příjemně ochlazená.

Se Šárkou jsme taky přestali kupovat sladký limonády a úplně nám postačí lehce oslazená minerálka nebo jen voda se šťávou. Vodu bereme balenou, ale ta z kohoutku je taky fajn.

Letní horko a zašívárna v obchodním centru

Schovat se do obchoďáku je opravdu to nejrychlejší a nejpohodlnější řešení, a právě proto jsou pak obchodní centra narvaná k prasknutí a dětský koutek je totálně plný. Spousta rodičů totiž hledá pohodlné řešení. Prcky pak samozřejmě nebaví chodit po nákupech a tak začne hra nervů, kdy se postupně začnou nudit, vztekat atd. U nás to naštěstí nehrozí a raději si vymyslíme něco mimo nákupáky.