Otázka není “Jak vysokou hypotéku dostanu”, ale kolik zvládnete splácet.

Nejčastější dotazy před koupí nemovitosti bývá “Jak vysokou hypotéku dostanu“. Bohužel jde ale o špatně položenou otázku, i když častokrát slyším, že “Takovou splátku teď v pohodě zvládneme”. Správně je potřeba si spočítat, jak vysokou hypotéku zvládnete splácet. Neplatíte totiž jenom splátku hypotéky, ale další nezbytné náklady, spojené s vlastním bydlením. Proto je nezbytné si dát dohromady všechny potřebné informace. K tomu postačí schůzka s hypotečním specialistou. Už jen z toho důvodu, že možná teď tak vysokou splátku zvládnete, ale jak tomu bude třeba za 5 nebo 10 let? S hypotékou musíte myslet minimálně 20 let dopředu.

Hlavně po situaci, která nastala po Korona virové epidemii v České republice, se podmínky banky na zájemce o hypotéku zpřísnily. Problém se získáním hypotéky budou mít i zájemci, kteří si nechali udělat odklad splátek u již splácené hypotéky nebo spotřebitelského úvěru. Banky sice neposlaly do registru negativní záznam, ale vložili tam informaci o odklad. Právě ten je pak pro banky jako takový vykřičník, aby žadatele přísněji prověřily. Další důvod se na podání žádosti nejdříve pořádně připravit. Na co u hypoték se nejčastěji zapomíná?

Jak vysokou hypotéku dostanu ve své bance?

Prvním omylem je, když zájemci o vlastní bydlení vycházejí z toho, že jim jejich banka dá nejlepší nabídku. Jednotlivé slevy na úrocích, zpracování a podobně se ale během roku mění skoro ve všech bankách. Právě proto je potřeba si nechat spočítat hypotéku od někoho, kdo má přístup do naprosté většiny bank a stavebních spořitelen. Nebudete tak muset obcházet několik bank, kde s vámi bude většinou jednat pracovník na přepážce, který jen zadá informace do systému a podle kalkulace vám sdělí výsledek. Pracovník řeší váš dotaz, jak vysokou hypotéku dostanu, a ne to, co je pro vás přijatelné a reálné. Takový výstup z počítače ale nemusí odpovídat vašim možnostem, co se příjmů a závazků týče. Navíc se vám budou snažit do hypotéky přidat bankopojištění na splácení hypotéky. To je ale spíše nevýhodná varianta, která splácení prodraží, ale nezabezpečí pohodlné splácení, když se něco děje.

CHCI VĚDĚT, JAKO HYPOTÉKU ZVLÁDNU SPLÁCET

U bytů platíte zálohy na energie a topení. To samozřejmě platíte i v nájmu, kde teď bydlíte. Jako vlastnící bytu ale musíte každý měsíc platit příspěvek do fondu oprav. V každém domě je výše poplatku rozdílná a jde o částku od 500 Kč až třeba do 2.000 Kč. Vysoký fond oprav znamená, že se splácí nějaký úvěr na rekonstrukci domu, nebo se teprve rekonstrukce plánuje. Při hledání bytu si proto zjišťujte kolik se platí do fondu oprav a jestli se v budoucnu plánuje nějaká nákladnější rekonstrukce (střecha, zateplení a pod.)

Pojištění nemovitosti je povinnou součástí k hypotéce. Zákon o spotřebitelských úvěrech (tedy o hypotékách) stanovuje, že nemovitost, která je poskytnuta bance jako zajištění formou zástavní smlouvy, musí být pojištěna. Jako samozřejmost pak beru pojištění domácnosti a odpovědnosti z občanského života a vlastnictví nemovitosti. Roční pojistné správně nastaveného pojištění na bytě vychází do 3.000 Kč za rok, tj. 250 Kč / měsíc.

Rizikové životní pojištění je nezbytně nutnou věcí, které k hypotéce musíte mít, ať se vám to líbí nebo ne. Vzít si vyšší hypotéku a nemít zajištění je totiž naprosto nezodpovědné riziko. Ano, měsíční náklad s pojištěním na běžnou hypotéku vychází kolem 1.200 Kč, ale po celou dobu splácení máte jistotu, že jste krytí na úhradu nejen hypotéky, ale nákladů s bydlením.

Běžné náklady na domácnost si dokážete spočítat sami. Úplně nejlepší variantou ale bude, když si následující dva až tři měsíce spočítáte, jaké máte běžné výdaje s domácností. Napište si na papír i roční platby, jako třeba pojištění na auto nebo daň z nemovitosti. Oboje se většinou platí jednou ročně. Jde sice o částky celkem kolem 5.000 Kč, ale i to je náklad.

Pořád si kladete otázku jak vysokou hypotéku dostanu” a jak se připravit na její bezpečné splácení? Získejte potřebné informace a vstupní konzultaci na www.petrparizek.cz

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno