Jak správně používat koncové měrky

Pro některé speciální úkony při zpracování kovu a v dalších oblastech řemeslné výroby se běžně používají koncové měrky, které se také označují jako Johanssonovy měrky, případně základní měrky. Jsou to v podstatě přesné ocelové destičky, keramické destičky nebo hranoly. Tyto měrky se používají jako stupnice určité veličiny. V této variantě jde o délku v systému metrologické návaznosti měřidel a měřicích přístrojů.

Profesionální sady koncových měrek se používají dle přesně daných pravidel. Nejdříve se odborně očistí od zbytků konzervačních prostředků, a jejich funkční plochy se dočistí lékařským benzínem. Ten je potřeba z toho důvodu, protože třeba alkohol zanechává na měrce vlhkost. Ani éter nebo petrolej nejsou vhodné pro použití s měrkou. Stejně tak nesmí měrky přijít do styku s kapalinami, zejména organického původu.

Měrky potřebují pravidelnou údržbu, a musí splňovat podmínky pro přesné výstupy. Třeba že zjevně poškozené měrky (s korozí, rýhou nebo vrypy, které vystupující nad povrch) se už nekalibrují a musí se vyřadit z dalšího používání, protože nesplňují podmínky pro řádné měření. V případě pochybnosti se jednoduše provede kontrola optickou rovinnou destičkou.

Podmínky pro přesné měření musí splňovat i místo, kde k měření dochází. Jde hlavně o teplotu, kdy teplotní rozdíl v prostředí laboratoře nesmí být více než 1 °C za hodinu.

Ve společnosti Michovský – TOOLS s.r.o. jsou zkušení specialisté na kalibry. V nabídce mají opravdu široký sortiment potřebných kontrolních kalibrů a měrek. Kalibry prodávají pro všechny typy závitů, jak trny pro vnitřní závity, tak kroužky pro vnější závity. Ucelený sortiment kalibrů je k dispozici skladem. Jde o kompletní prodej kalibrů včetně NPTF, UNJ, UNJEF, UN, UNS, BSW, RC, Rp a další. Tím se dá garantovat nejen výhodná cena, ale především rychlé dodání potřebných položek.

 

 

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno