Jak se bránit koronaviru? Jak předcházet nákaze a jaký má virus vliv

Proč a jak se bránit koronaviru? Nejdříve je potřeba si ujasnit, co se vlastně děje v Evropě a v České republice. V průběhu ledna 2020 se světem začal postupně řídit Koronavir, který způsobuje nemoc Covid-19. Koronaviry se do těla člověka dostávají skrze osobní kontakt (podání ruky, dotyk s předmětem, na němž se virus zachytil). Zároveň se tento typ viru šíří i vzduchem ve formě kapénkové infekce (kašláním, kýcháním). Právě proto je potřeba dodržovat základní hygienická pravidla a riziko nákazy tím podstatně snížíte.

Jak se bránit Koronaviru?

Koronavir se z člověka na člověka přenáší po úzkém kontaktu, který trvá delší dobu. To, že projdete kolem infikované osoby proto neznamená, že se nakazíte. Nosit neustále roušku je zbytečné. Zdravé jedince rouška před koronavirem neochrání. K tomu je nutný respirátor s třídou ffp3. Roušky jsou ideální pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili. Případně pro lidi v karanténě, u kterých se Koronavirus nepotvrdil.

Virus samotný má inkubační dobu 2 až 14 dnů a infikovaný pacient je infekční po celou dobu. Jak se bránit koronaviru? Ačkoliv se vir snadno šíří , je statisticky dokázáno, že úmrtnost není příliš vysoká. Onemocnění má průběh podobný chřipce, a pro neoslabené jedince není život ohrožující. Jak se vyvarovat případnému napadení? Stačí dodržovat základní hygienu.

Jak se bránit:

  • Při kýchání a kašlání používejte jednorázové kapesníky, pokud nemáte, ústa si zakryjte raději paží/rukávem než rukou.
  • Vyhýbejte se místům s větší koncentrací osob a nemocným nejen s koronavirem – Covid-19, ale i chřipkou nebo rýmou.
  • Jste v kontaktu s lidmi, kteří trpí akutními respiračními potížemi, používejte desinfekci.
  • Dodržujte základní pravidla hygieny, a to nejen po použití WC, ale i při příchodu do práce, domů před jídlem. Co nejméně se dotýkejte očí, nosu a úst nemytýma rukama.
  • Posilujte imunitu ovocem a zeleninou. Zejména citrusové plody jsou lepší řešení, než do sebe házet vitamíny v prášku, které vaše tělo stejně nestihne vstřebat.

Jaké nastaly komplikace s Koronavirem?

První, čeho si všimnete, jsou prázdné regály na mouku, levné těstoviny, rýži a luštěniny. Lidé si v nastalé panice začali dělat zásoby, a to i když zásobování obchodů není nijak omezeno. V obchodech tak na pár týdnů vzrostou tržby a počet nezvózních a nevrlých nakupujících, kteří před sebou tlačí košíky plné mouky a těstovin a nepřemýšlí, jak se bránit koronaviru, ale jak si utrhnout co nejvíc.

Vykoupená desinfekce na ruce a roušky jsou dalším dopadem. Problém je v tom, že díky zmateným jedincům, kteří nevědí, že je rouška neochrání, se teď v lékárnách nedostávají roušky těm, kdo je doopravdy potřebují (pacienti s leukémií a pod.). Další kapitolou jsou desinfekční gely na ruce. Díky tomu si teď třeba maminky s novorozenci těžko zajistí čisté ruce. U naší Valerie jsme desinfekci na ruce používali pokaždé. Prostě prevence. Roušky a respirátory za situace, kdy není na území ČR epidemie, jsou klíčové zejména pro zdravotníky, policisty, záchranáře či hasiče.

Omezené cestování – Premiér Babiš se rozčiluje že lidé cestují. Inu to je zcela běžná věc, a rozčilovat se nad někým, že jel na hory do Itálie, které už má od léta objednané a zaplacené, a navíc je mimo karanténní zónu, dokáží jen zoufalci v diskuzích na Novinky.cz

Omezené sportovní a kulturní akce – Dá se pochopit, že je zde možnost šíření viru. Stejně tak se může šířit i chřipka i žloutenka. Dopad všeobecné paniky je ale i ekonomický. Pořadatelé takto přicházejí o své zisky, z kterých platí již proběhlé náklady na akci, personál a v předstihu i reklamu. Není pak divu, že se dožadují náhrad, protože jim to pojišťovny neuhradí.

 

 

 

 

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno