Jak léčit mužskou neplodnost? Vše začíná i končí u životosprávy

Mnoho lidí si myslí, že v případě nemožnosti otěhotnět je vina na straně ženy. Ve skutečnosti je poměr mezi ženou a mužem více než vyrovnaný: ve 40 % je příčina na ženské straně, v druhých 40 % na mužské.

Ve zbylých 20 % se příčina nezjistí, nebo je problém na straně muže i ženy. Zde jsou uvedeny dvě z nejčastějších příčin mužské neplodnosti.

 

1) Špatná kvalita spermií

Jeden z nejčastějších důvodů je problém s produkcí spermií a jejich kvalita. Aby byly spermie životaschopné, musí disponovat správnou strukturou, tvarem a také pohyblivostí.

2) Věk a životní styl

Muži mají v pozdějších letech tendence vytvářet si nezdravé návyky, jako je nadměrné pití alkoholu, konzumace nezdravých, tučných a přeslazeného jídla, často také trpí nedostatkem pohybu. A s přibývajícím věkem se plodnost výrazně snižuje. Kombinace těchto faktorů vede k narušení kvality spermií, což zvyšuje riziko potratu, nebo narození dětí se zdravotními vadami. 

Jak léčit mužskou neplodnost?

A jaká je možná prevence?

· Zdravá a dostatečná strava: celistvá, vyvážená a bohatá na všechny živiny, vitamíny a minerály. Tělo potřebuje kvalitní potravinový základ, aby mohlo správně fungovat – a tedy i produkovat zdravé a kvalitní spermie.

· Vyhněte se alkoholu a drogám: vyšší konzumace alkoholu a užívání drog snižuje kvalitu a produkci spermií.

· Udržujte si optimální hmotnost: váha záleží na mnoha faktorech. V případě nadváhy, kdy vysoká hmotnost může pro člověka znamenat zdravotní problémy, je vhodné nenásilným způsobem váhu zredukovat. Obezita vede k potížím s produkcí spermií a také ke snížení libida. Je dobré poradit se s výživovým poradcem, který vás navede na správnou cestu. Ale pozor na striktní diety: jejich důsledky mohou být pro vaše tělo dalekosáhlé.

· Snažte se eliminovat stres: chronický a dlouhodobý stres může výrazně a negativně ovlivnit funkci hormonů, které jsou potřebné k produkci spermií. V některých případech může sám stres vést k neplodnosti. Jestliže prožíváte stresové období, zkuste najít příčinu a na tu se zaměřit. Věnujte se svým zálibám, pomoci může například také jóga nebo meditace.

· Zkuste eliminovat škodlivé vlivy životního prostředí: některé chemické látky v ovzduší mohou v mužském těle vyvolat produkci ženských hormonů, což může vést ke snížené produkci spermií. Jsou to například pesticidy nebo herbicidy, které mohou také ovlivnit schopnost spermií vázat se na vajíčko během oplodnění. Toto bohužel nelze tak jednoduše změnit, ale výlety do přírody, na čistý vzduch, nebo do lesa mohou alespoň trochu pomoci.

· Teplota v oblasti šourku: aby se sperma správně vyvinulo, musí být v prostředí, které má o několik stupňů méně, než je běžná tělesná teplota. Proto jsou varlata umístěna v šourku. Trávení nadměrného času v horké vaně, nošení těsného spodního prádla a další činnosti, které zvyšují teplotu v oblasti šourku, mohou snížit produkci spermií.

Jaké jsou možnosti nápravy?

Stanovení správné diagnózy mužské neplodnosti je pro výběr vhodné léčby zásadní. Lékaři se nejdříve dotazují na sexuální a lékařskou historii jedince a poté je odebrán vzorek, který putuje do laboratoře na analýzu. Jakmile je diagnostikována příčina, může začít léčba – například pomocí léků může být napravena hormonální nerovnováha či problémy s ejakulací a chirurgicky mohou být napraveny strukturální problémy.

Další z možností je nitroděložní inseminace (IUI), umělé oplodnění (IVF) nebo také možnost využití darovaného spermatu na některé specializované klinice, jako je například Gynem.

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno