Tati, a jak vlastně fungují digitální tachografy?

Také se vás děti občas zeptají na význam slova, který sami moc nechápete? Dítě prostě v televizi, ve školce nebo škole zaslechne slovo, kterému nerozumí, ale zaujme ho. Doma jsme pak první, koho se zeptají, co to vlastně je. Jako třeba tachografy. Co znamená, a k čemu je, tati? Ono občas není na škodu se trochu přiučit něčemu mimo svůj obor a své zájmy.

K čemu slouží tachografy?

Tachograf je v podstatě zařízení, umístěné většinou v nákladním autě, a sloužící k okamžitému měření a zaznamenávání rychlosti v závislosti na čase. Průběh měřené rychlosti vozidla se zaznamenává na papírové kotouče nebo do digitální paměti. Třeba na čipovou kartu řidiče. Tachograf je takový kontrolor nejen ekonomie jízdy, ale i její bezpečnosti. Díky řidičům dost známým papírovým kotoučům totiž mohou policisté zpětně ověřit nejen případné překročení maximální rychlosti, a také eviduje, jestli měl řidič povinné přestávky na odpočinek, nebo je vynechal. I tato povinnost má samozřejmě vliv na bezpečnost.

Tachorafy se využívají i na železnici. Tam je označují jako registrační rychloměr, a musí být u lokomotiv a jiných hnacích vozidel s rychlostí vyšší než 40 km/h.

Jaké jsou vlastně tachografy?

Já třeba vím, že existuje klasický a digitální tachograf.   (u digitálních přístrojů). Tachograf je zařízení sloužící ke kontrole doby řízení a dodržování úmluvy AETR. Dokonce jsem se dočetl, že existuje inteligentní tachograf, který už spoustu funkcí zvládá a nastavuje automaticky po zapnutí nebo vypnutí zapalování v nákladním automobilu. Tím řidičům odpadnou nudné úkony.

Pro tachografy je důležitý nejen aktuální firmware, ale i kvalitní servis a služby. Přesně tak, jako u společnosti Mechanika Teplice, družstvo, závod TACHOGRAFY Děčín. Zajišťují jejich prodej, výměnu, montáž i demontáž. Pomohou v případě zaseknutí karet řidiče, stažení a zpracování dat z tachografů, výměny baterií tachografu a čištění slotů karet.

SDÍLENÍ

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno