Dětské konto pro děti jako cesta k poznání hodnoty peněz

Přemýšlíte, kdy a zda svému dítěti založit dětské konto? Jaké to má výhody? Kdy je vhodná doba začít dítě učit hospodařit s penězi a poznat jejich hodnotu? Teenager se zajisté rychle naučí, jak je to s elektronickými penězi. Nicméně i tak budete mít vše coby rodič pod kontrolou.

Peníze v dětských rukou jsou nejen po psychologické stránce složitější a především závažnější otázkou. Cílem výchovy rodičů je naučit dítě hospodařit s penězi, poznat jejich hodnotu.

Teenager a jeho zasvěcení do otázky financí

U dětí se první příznaky puberty projevují dříve, než tomu bylo před zhruba dvaceti lety. Každopádně se jedná již o věk, kdy je teenager schopen více pochopit otázku financí. Jde o období, kdy není snadné se s ním domluvit podle představ. Nicméně v dnešní moderní době je přece jen odlišná situace a spořicí prasátko už u puberťáka nenajdeme.

Součástí rodičovské výchovy je mimo jiné i seznámení ratolesti s otázkou financí. V rámci kapesného je dobré vést děti k úctě k penězům. Je samozřejmé, že jinak se rozhodujeme při zakládání účtu pro děti u těch nejmenších a jinak je tomu právě u teenagerů. Také bankovní společnosti i s ohledem na věk nabízejí tzv. „dospělejší“ formu produktů od patnácti let věku. Některé dokonce i o něco dříve.

Důležité je učit děti rozumět penězům. Velmi špatným krokem ve výchově je, pokud děti budeme zahrnovat vším, co je ze strany rodičů pokládáno za potřebné, správné a nezbytné. Je zásadní dětem projevit i důvěru, že zejména již v tomto období, tj. v pubertě, dokážou uspokojit a pochopit své potřeby a reálně hospodařit s penězi.

Dětské konto není jen pro nejmenší

Jestliže dáváte dítěti pravidelné kapesné, ale chcete ho naučit hospodařit s penězi odlišným způsobem než ukládáním financí doma, je zcela nejvýhodnější založit dětské konto. Avšak oproti běžnému účtu jsou možnosti manipulace s dětským kontem přece jen limitované. Tím se eliminuje riziko, že by si dítě s platební bankovní kartou nakupovalo přes internet neomezeně a libovolně.

Atraktivita dětského konta pro teenagera

Samozřejmě, že zajímavější je dětské konto od doby, kdy je k dispozici platební karta k účtu. Je tomu tak od osmi let věku dítěte. Je však zapotřebí se informovat a zjistit u konkrétní bankovní instituce, jestli je možné s kartou platit v kamenných obchodech, na internetu a především nastavit adekvátní limity pro denní výběr hotovosti i pro platby přes internet či u obchodníků.

Prostřednictvím vlastního účtu se tak teenager naučí správně zacházet s penězi a uvědomit si jejich hodnotu a fungování. V tomto směru se jedná o velice přínosnou pomůcku i pro zlepšení finanční gramotnosti, která je v dnešní době velmi důležitá a nezbytná. Stejně tak je ze strany rodiče zapotřebí zjistit, jestli banka k danému dětskému účtu poskytuje pouze pasivní internetové bankovnictví, nebo je možné od určité věkové hranice nastavovat platby i limity již přímo na internetu.

Nadále je finanční gramotnost Čechů i jejich dětí poměrně nízká. Ideálním řešením je vzdělávat dítě v tomto směru, začít klást včas otázky, vysvětlovat a být dítěti příkladem. Důležitá je i motivace dítěte. Děti nikdy nepodceňujte ani v tomto směru a co nejdříve je zasvěťte a naučte je i spořit, tedy aby hned neutrácely veškeré kapesné, ale část si odložily a na něco si našetřily. V dnešní moderní době je velmi vhodným nástrojem právě účet pro děti.

Co vše umí a nabízí dětský účet

Založit účet dítěti a zároveň zažádat o dětskou platební kartu může pouze zákonný zástupce, tedy takřka vždy se jedná o rodiče dítěte, ale může to být samozřejmě i opatrovník. Stejně tak rodič má dispoziční právo k účtu a může libovolně měnit parametry nastavení konta. Výhodou je, že u dětského konta lze nastavit velmi nízký limit oproti běžnému účtu. Tím se dítě naučí vybírat peníze z bankomatu, ale zároveň je tento krok ze strany rodiče limitován.

Dětské konto je většinou nastaveno pro věkovou hranici od narození dítěte do jeho patnácti let. Mohou být výjimky, záleží na konkrétním bankovním subjektu. U většiny bank je zřízení dětského účtu podmíněno prvním vkladem. Nemusí to však platit u všech bankovních institucí.

U dětských účtů je výhodnější úroková sazba. Je to díky tomu, že dětský účet je úrokově zvýhodněn a platí, že s rostoucím zůstatkem zároveň klesá úroková míra. Banky tím apelují na to, aby se z dětských účtů rodiče nesnažili tvořit jen spořicí vklady pro krátkodobý účel.

 

 

Zdroj obrázku: Designed by Freepik

SDÍLENÍ

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno