Bezpečná domácnost aneb domácí úrazy dětí. Prostě na co si dát bacha

Jaké jsou rizika a kde jsou časté domácí úrazy dětí? Sestavuji zde postupně seznam míst a rizik. Nechci být paranoidní, ale vždy je lepší se připravit a předcházet rizikům. Samozřejmě uvítám i Vaše nápady a doporučení do seznamu. Každá informace se nám všem určitě hodí. Domácí úrazy dětí jsou totiž jedním z hlavních důvodů, proč se začnete zajímat o rizika ve vaší domácnosti. Hlídat dítě totiž nestačí jen venku, ale i doma.

Nejčastější domácí úrazy dětí – lokality v bytě / domě

Bydlíme se Šárkou a Valerií v běžném panelovém bytě 3+1. Tedy předělali jsme si to na 2+kk, takže tu teď máme více místa. I tak si ale postupně zapisuji možná rizika pro domácí úrazy dětí, protože postupem času, až se začne malá sama pohybovat po bytě, tak toho bude jistě mnohem víc.

Jestli si všimnete, že jsem na nějaké riziko pro domácí úrazy dětí zapomněl, napište mi zprávu na petr@tatka.cz a já to v rámci možností doplním. Předem děkuji. Každý totiž máme jiný pohled na věc a ne každý si uvědomí možná rizika. Proto je také dobré, že seznam postupně doplňujeme.

Jak omezit domácí úrazy dětí?

Bezpečná domácnost aneb domácí úrazy dětíPrevence a logické uvažování. U dětí je to ale taky často o souhře náhod, kdy prostě o něco klopýtne a už letí. Většinou na stůl, skříňku nebo další dítě. Pro jistotu si projděte byt kousek po kousku. Od vstupních dveří do pokoje, obýváku atd. Abych si nemusel vše pamatovat a pak to řešit, vzal jsem si dvě barvy lepících kancelářských papírků (červený pro vysoké riziko a žlutý pro možné riziko). Pak jsem si místa polepoval nebo rovnou odstranil riziko. Když už bylo hotovo, přemýšlel jsem, jak doladit zbytek.

Taky máme v plánu odpovídající životní pojištění pro malou. Hlavně trvalé následky úrazem a nemocí, protože co se statistiky týče, tak je minimální procento trvalých následků z úrazu než z nemoci. Životko spouštíme už teď, aby nám běžela karenční doba (ochranná lhůta pro pojišťovnu). Úrazovku začneme řešit, až se začne malá sama pohybovat po bytě. Počítám v průběhu prvního půl roku se na to vrhneme. Na co jsem se ale zaměřil už teď a jaká rizika pro domácí úrazy dětí jsem zatím doplnil do seznamu?

Domácí úrazy dětí ve všech místnostech bytu nebo domu

Obecná rizika pro domácí úrazy dětí, které hrozí kdekoliv po bytě. Je asi zbytečné je opakovat v každém seznamu pro domácí úrazy dětí podle místa. Proto jsem je dal do hlavní kategorie.

 • Elektrické zásuvky – zaslepit
 • Elektrické kabely – pokud to jde, tak je svázat k sobě elektrikářskou páskou, aby se do nich dítě nezamotalo
 • Mokrá podlaha – na tý se kolikrát přerazím i já. Uklízet tedy během spánku děcka. Ono to pak v klidu uschne
 • Nezajištěný koberec nebo deka na zemi – když to kluže po plovoučce, tak žádná sláva. Není problém si třeba v IKEA koupit protiskluzovou mřížku pod koberce.
Domácí úrazy dětí v kuchyni
 • Nezajištěné šuplíky v kuchyňské lonce
 • Ostré předměty v dosahu
 • Horké dveře od trouby – Většina nových dveří od trouby jsou vícevrstvá, takže nehrozí žádné větší riziko. Pokud si ovšem dítě samo neotevře troubu.
Domácí úrazy dětí v obýváku a jídelně
 • Roh kuchyňského stolu a televizního i konferenčního stolku
 • Převržené židle

Domácí úrazy dětí v koupelně

 • Mokrá podlaha při koupání – prostě větší opatrnost nebo protiskluzovou obuv
 • Klopýtnutí o schůdek do sprchového koutu
 • Uklouznutí ve vaně – protiskluzová podložka
SDÍLENÍ

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno