Aquapalace Čestlice “Akce vstupenky pro rodiny zadarmo” – podvod na WhatsUp

V online světě buďte opatrní. Kdykoliv a kdekoliv.

Aquapalace Čestlice Akce na WhatsUpu s možností vyhrát vstup pro celou rodinu jistě zaznamenalo spoustu z vás. Problém je ale ten, že oblíbený aquapark se stal obětí podvodníků, kteří zneužili logo, název i nabízenou službu ve svůj prospěch. Koncem června se rozjel hromadný útok, kdy podvodníci zneužili mobilní aplikaci WhatsUp a začali z lidí tahat osobní data. To ale není vše.

Aplikace pro Aquapark Čestlice a akce zdarma byla nastavená tak, že jste pro získání odměny, tedy přesněji pro postup do slosování, museli nasdílet odkaz s 5 přáteli na WhatsUp. Kliknutím na tlačítko WhatsUp se ale odkaz s falešnou soutěží rozeslal všem z vašeho telefonního seznamu, kteří mají aplikaci WhatsUp.

Aquapalace Čestlice – akce podvodníků založená na vstupu zdarma

Vidina vstupu zdarma je lákavá, a toho zneužili podvodníci, kteří spustili jednoduchý web, který využil známý aquapark jako pořadatele soutěže o volný vstup pro celou rodinu. Není to první a určitě ani poslední z pokusů o podvod, kdy se někdo snaží parazitovat na známé značce, logu nebo službě.

Aquapark Čestlice a akce zdarma byl jen další způsob, jak rychle a jednoduše z lidí vytáhnout spoustu osobních údajů. To je v současné době to nejdůležitější. Díky dostatku informací se tak může potencionální prodejce zaměřit přímo na možné zákazníky a nemusí tak nabízet zboží přes drahou reklamu. To je ta bezpečnější varianta.

Čísla kreditních karet – Někdy jde i do tuhého, a to třeba když “vyhrajete” věcnou cenu, ale musíte si zaplatit dopravu. Může jít třeba jen o symbolickou částku, ale pokud zadáte informace z kreditní karty na nezabezpečený web, tak máte zaděláno na malér. Ochránit vás může leda tak pojištění internetových rizik, a to ne pokaždé.

Instalace aplikací do mobilu nebo počítače – Nikdy nevíte, co daná aplikace ve vašem mobilu nebo počítači dělá a kam posílá data o vašich aktivitách. Může klidně sledovat, zapisovat a odesílat vše, co píšete na klávesnici. Nevědomky tak sdělíte svá uživatelská jména a hesla od různých služeb, internet bankingu nebo i Facebooku. Pak se mohou podvodníci vydávat i za vás a lákat z přátel peníze nebo potvrzení SMS kódu. Mobilní aplikace mohou také automaticky odesílat Premium SMS, které jsou zpoplatněny klidně i za 100,- Kč i více.

 

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno