Alergie na kravské mléko u kojenců – Příznaky a léčba

Jak jsme bojovali s alergií na kravské mléko

Tak naše Valerie má alergii na kravské mléko. Jak u dítěte vznikne alergie na kravské mléko? Abych byl přesnější, je to alergie na bílkovinu kravského mléka a příznaky takové alergie jsou různé. Samozřejmě nejsem žádný expert na léčbu, článek berte jako naši vlastní zkušenost, která se vám jistě také bude hodit. Rozhodující je ale vždy rada s lékařem.

Jak se u nás projevila alergie na kravské mléko

U plně kojených dětí stojí za alergickými projevy potraviny, které konzumuje maminka a které přecházejí do mateřského mléka. Když je dítěti méně než půl roku a chceme v kojení pokračovat, musí maminky dočasně ze svého jídelníčku vyřadit všechny potraviny obsahující mléko. Nasadí se bezmléčná dieta a další složky, které mohou mít na alergii vliv, no a postupně se jedna po druhé přidávají a zjišťuje se, co je spouštěčem alergie.

U nás tomu bylo jinak. Valerie může jen umělou výživu, takže už na začátku jsme krmili umělým mlékem Nutrilon Nenatal 0 (a potom 1) pro předčasně narozené děti. Díky dávce 60 ml při každém krmení to Valerie zvládala v pohodě a alergie na kravské mléko se nijak neprojevovala. To se změnilo, když jsme s nárůstem váhy malé Valerie také zvedli dávku porce na 80 ml až 100 ml. Měli jsme radost, jak nám malá roste a zároveň z toho, že do sebe dostává čím dál větší porce jídla. Na prcka byla ale vyšší dávka už dost a alergie na kravské mléko se projevila častým brekem po jídle, krví ve stolici, častým kaděním a neklidným spaním. O prdících nemluvě. Ty jsme ale přisuzovali tzv. tříměsíční kolice, na kterou novorozenci trpí. Valerie tak musela se Šárkou na pozorování do Kolínské nemocnice, kde nasadili Nutrilon Allergic Care a vše vypadalo v pořádku.

Rozdíl oproti původnímu Nutrilonu byl v chuti, vůni a v mírně nažloutlém vzhledu. Výsledek se ale dostavil celkem brzo a plenky už měly zase ten správný obsah. To trvalo asi tak měsíc, než nastaly další komplikace.

Alergie na kravské mléko bohužel neustoupila, takže krok č.2

Po několika týdnech jsme ale byli tam, kde předtím. Spíše šlo do tuhého, a to doslova. Valerie totiž měla extrémně tuhou a tmavou stolici, ve které byla znát krev a navíc její prdíky byly “aromatičtější” než obvykle. Opět cesta do Kolína, a okamžitý nástup na pozorování. Nasadili nám už jakési extra umělé mléko, které snad ani mlékem není. Alergie na kravské mléko tak u Valerie od konce dubna řešíme podáváním Nutricia Neocate Infant pro děti od 0 do 12 měsíců a uvidíme, jak to malá zvládne.

Jak jste řešili vy příznaky alergie na mléko nebo cokoliv jiného? Nechte nám zprávu v komentářích

OKOMENTOVAT

Vložte prosím Váš komentář
Zde prosím vložte Vaše jméno